Greek Cup, ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1: Θρύλος και νταμπλούχος στον Βόλο

O Ολυμπιακός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος αφού νίκησε 1-0 την ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με γκολ του Λαζάρ Ραντζέλοβιτς. Ο Ολυμπιακός νίκησε

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 1-0 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και έκανε το νταμπλ στην Ελλάδα. Ο Ραντζέλοβιτς πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα. Έχασαν και πέναλτι με τον Ελ Αραμπί οι Πειραιώτες. Τέταρτη διαδοχική ήττα για την Ένωση στον τελικό του θεσμού.........

Οι Πειραιώτες, πανηγύρισαν το 28ο Κύπελλο της ιστορίας τους, ενώ έκαναν και το 18ο νταμπλ αφού λίγους μήνες πριν οι παίκτες του Μαρτίνς είχαν αναδειχθεί Πρωταθλητές Ελλάδος. Η Ενωση, από την άλλη, έχασε τέταρτο διαδοχικό τελικό Κυπέλλου μετά από τρεις ήττες από τον ΠΑΟΚ, τώρα ο Δικέφαλος λύγισε από τον εξαιρετικό Ολυμπιακό.

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ

Ο Πέδρο Μαρτίνς τελικά δεν προχώρησε σε εκπλήξεις, βάσει των δοκιμών που έκανε χθες βράδυ στο Πανθεσσαλικό. Ο Ραντζέλοβιτς επιλέχθηκε αντί του Φορτούνη και όπως θα διαβάσετε παρακάτω, ο Σέρβος τον δικαίωσε στο 100%. Ο λόγος που ο Ραντζέλοβιτς ξεκίνησε, είχε να κάνει με τις βοήθειες που ήθελε ο Μαρτίνς να δώσει στον Μπρούνο που είχε δύσκολο έργο απέναντι στον Λιβάγια.

Στο 4-2-3-1 που επέλεξε ο Μαρτίνς, ο Τζολάκης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ο Μπρούνο δεξιά και ο Τοροσίδης αριστερά στην άμυνα, οι Σισέ και Μπα δίδυμο στο κέντρο της οπισθοφυλακής, οι Μπουχαλάκης και Καμαρά στα χαφ, οι Ραντζέλοβιτς και Μασούρας στα δύο «φτερά» της επίθεσης και ο Βαλμπουενά πίσω από τον προωθημένο Ελ Αραμπί.

Η δε ΑΕΚ παρατάχθηκε με 4-3-3, με τον Τσιντώτα στην εστία, τετράδα στην άμυνα τους Μπακάκη, Σβάρνα, Τσιγκρίνσκι και Λόπες, τους Σιμόες και Κρίστισιτς στα χαφ, μπροστά τους ο Μάνταλος, στα δεξιά της επίθεσης ο Βέρντε, στα αριστερά ο Λιβάγια και στην κορυφή της επίθεσης ο Ολιβέιρα.

Η… ΡΟΥΚΕΤΑ ΡΑΝΤΖΕΛΟΒΙΤΣ

Η έμπνευση του Μαρτίνς λοιπόν αποδείχθηκε «λίρα εκατό». Ο Ραντζέλοβιτς ήταν το κεντρικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο με την ενέργεια που έβγαλε στο χορτάρι. Μια ενέργεια που παρέπεμπε σε… ρουκέτα! Δεν ήταν μόνο το γκολ που πέτυχε στο 9’, έπειτα από έξοχη κάθετη πάσα του Καμαρά. Ήταν η συνολική του παρουσία, καθώς βοήθησε αρκετά και τον Μπρούνο στο ανασταλτικό κομμάτι. Κυρίως όμως έκοψε τον βήχα στην ΑΕΚ στο χρονικό σημείο που άνοιξε το σκορ, επειδή λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα σε μία αναμπουμπούλα στην άμυνα του Ολυμπιακού έπειτα από χτύπημα φάουλ του Λιβάγια και ασταθή απόκρουση του Τζολάκη, ο Μπα έσωσε πάνω από τη γραμμή το πλασέ του Ολιβέιρα. Η ΑΕΚ που ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 61% κατοχή, είδε τον Ολυμπιακό να απειλεί για το 0-2 με τον Ελ Αραμπί στο 35’. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον πρωτεργάτη τον Ραντζέλοβιτς, με τους Βαλμπουενά και Καμαρά να ανεβάζουν ρυθμούς μετά το 30’ και με τον Μπρούνο να στέκεται αξιοπρεπώς απέναντι στον Λιβάγια, θα μπορούσαν να μετατρέψουν σε… εφιάλτη για την ΑΕΚ το πρώτο 45λεπτο. Η «Ένωση» ήταν φλύαρη, δίχως να απειλήσει σοβαρά τον Τζολάκη, εκτός από ένα απευθείας κόρνερ του Βέρντε και από μία προσπάθεια του Λιβάγια έπειτα από κακή εκτίμηση σε διώξιμο που επιχείρησε να κάνει ο Μπα με το κεφάλι στο 33’. Το τελικό 0-1 του πρώτου ημιχρόνου αντικατόπτριζε ουσιαστικά την εικόνα του ματς, καθώς η ΑΕΚ ναι μεν είχε περισσότερες τελικές και την κατοχή, αλλά ο Ολυμπιακός πιο κραυγαλέες ευκαιρίες και την ουσία στο παιχνίδι του.

ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ, ΑΔΙΚΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΡ

Και το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία από τα… ίδια. Με την ΑΕΚ να έχει την «φλύαρη» κατοχή, αλλά τον Ολυμπιακό τις ευκαιρίες για να εδραιώσει τη νίκη του και να κάνει πιο ήρεμη τη ζωή του έως το 96ο λεπτό. Είχε την χαμένη ευκαιρία με τον Μασούρα στο 49’ σε ένα νέο τετ α τετ από αυτά που δεν… χάνονται και το χαμένο πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 57’. Η ΑΕΚ είχε να επιδείξει μόνο στατικές φάσεις και τίποτα περισσότερο. Ακόμα και κάποιες υποψίες ευκαιριών που επιχείρησαν να γίνουν με σουτ από τον Λιβάγια ή τον Σιμόες, ο Τζολάκης ήταν εκεί που έπρεπε. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε πανάξια το Κύπελλο (σ.σ. μεταξύ άλλων του ακυρώθηκε και ένα γκολ με τον Καφού στο 85’ για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης ο Ελ Αραμπί) και στη… σούμα του αγώνα, θα μπορούσε να πει κάποιος ότι αν αδικείται μία ομάδα από το σκορ, αυτή δεν είναι άλλη από τον Ολυμπιακό.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό

Διαιτητής: Κάιπερς (Ολλανδία)

Σκόρερ: 9’ Ραντζέλοβιτς,

Κίτρινες: 29’ Σιμόες, 55’ Μάνταλος, 55’ Τοροσίδης, 83’ Λιβάγια, 84’ Μασούρας, 89’ Καφού.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (62’ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (80’ Μαχαίρας), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε (62’ Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Μπρούνο, Σισέ, Μπα, Τοροσίδης (80’ Σεμέδο), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (76’ Καφού), Μασούρας, Ελ Αραμπί (91’ Φορτούνης).