2021 European Championships in Artistic Gymnastics: Κατέκτησε το πέμπτο χρυσό και έγραψε ιστορία ο Πετρούνιας!

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη Βασιλεία και επιβεβαίωσε ότι είναι ο κορυφαίος αθλητής του κόσμου στους κρίκους, κάνοντας… περίπατο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Στη θέση που αρμόζει σε έναν θρύλο της ενόργανης γυμναστικής επανήλθε ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους για πέμπτη φορά στην καριέρα του, θριαμβεύοντας στη Βασιλεία και διευρύνοντας τη λίστα με τα μοναδικά του επιτεύγματα!..........

Είναι ο άρχοντας τον κρίκων και το απέδειξε ξανά! Ο Λευτέρης Πετρούνιας παρουσίασε φανταστικό πρόγραμμα στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Βασιλείας και με 15.400β. κατέκτησε με άνεση το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα.

Κλείνοντας την παρένθεση των δύο ετών απουσίας, ο Ολυμπιονίκης των κρίκων έγραψε το όνομά του με ολόχρυσα γράμματα στην ιστορία του αθλήματος, αφού κατέκτησε τον πέμπτο ευρωπαϊκό του τίτλο, ξεπερνώντας τον θρύλο του αγωνίσματος, Γιούρι Κέκι.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Ναγκόρνιι με μεγάλη διαφορά από τον Πετρούνια (15,033 β.) και το χάλκινο ο Ιταλός Μαρέσκα με 14,900 β.

Με τη νίκη αυτή ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε τα δέκα χρυσά μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις, ενώ ισοφάρισε τον Βλάση Μάρα που έχει επίσης πέντε χρυσά μετάλλια (στον μονόζυγο) και απέχει έναν από τον Ούγγρο Μπέρκι που έχει το απόλυτο ρεκόρ των έξι χρυσών στον πλάγιο ίππο.