Αξιοπρεπής και σημαντική εμφάνιση του Παπαμιχαήλ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα

Η συμμετοχή του Αλέξανδρου Παπαμιχαήλ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα δεν πέρασε απαρατήρητη. Ο αθλητής του Α.Ο. Μυκόνου στην 4η παρουσία τ

Η συμμετοχή του Αλέξανδρου Παπαμιχαήλ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα δεν πέρασε απαρατήρητη. Ο αθλητής του Α.Ο. Μυκόνου στην 4η παρουσία του στη διοργάνωση, κατέλαβε........ την 17η θέση με 4 ώρες 22.39 στον τελικό των 50χλμ. βάδην Ανδρών, και επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά ότι είναι ένας αθλητής υψηλού επιπέδου που μάλιστα κατάφερε να σταθεί στις αντίξοες συνθήκες του αγώνα.

Ενδεικτικό της δυσκολίας του αγώνα, λόγω της υγρασίας ήταν ότι από τους 46 βαδιστές που βρέθηκαν στην εκκίνηση τερμάτισαν οι 28, καθώς οι υπόλοιποι 18 δεν άντεξαν και εγκατέλειψαν.

Ετσι ο Αλέξανδρος έκλεισε επιτυχημένα μια ακόμη αγωνιστική και δύσκολη χρονιά και βάζει πλώρη για τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς αγώνες το 2020 στο Τόκυο.