Champions League: Η εξάστερη Μπάγερν, αήττητη πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν στην Λισσαβώνα με 1-0, στον φετινό τελικό του Champions League στο Ντα Λουζ της Λισσαβώνας κα

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν στην Λισσαβώνα με 1-0, στον φετινό τελικό του Champions League στο Ντα Λουζ της Λισσαβώνας και πανηγύρισε την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου, κάνοντας παράλληλα το tremble για δεύτερη φορά μετά το 2013!...........

Η Μπάγερν Μονάχου είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης για έκτη φορά στην ιστορία της. Με τον Κομάν να είναι ο χρυσός σκόρερ στο 59′ και με τον Νόιερ να πραγματοποιεί μαγική εμφάνιση και να βγάζει ό,τι πήγαινε μέσα, η ομάδα του Φλικ έγραψε ιστορία με το 1-0 επί της Παρί Σεν Ζερμέν. Σε 11 παιχνίδια στο Champions League πήρε 11 νίκες και δίκαια είναι στην κορυφή της Ευρώπης.

Τεράστιος Νόιερ, κράτησε όρθια την ομάδα του τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο σε ευκαιρίες των Νεϊμάρ, Εμπαπέ και Μαρκίνιος. Σε κακή βραδιά τα περισσότερα από τα αστέρια της Παρί, την ώρα που η Μπάγερν εμφανίστηκε… κυνική, σημείωσε ένα γκολ στο 59′ και από το 75′ και μετά… έσβησε το ματς χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Πώς έπαιξαν: Η Παρί Σεν Ζερμέν ξεκίνησε με 4-3-3 και τον Νάβας στα γκολπόστ, ενώ οι Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ και Μπερνάτ ήταν στην άμυνα. Ερέρα, Μαρκίνιος και Παρέδες συνέθεσαν την τριπλέτα του άξονα, με τους Ντι Μαρία, Εμπαπέ και Νεϊμάρ να παίζουν στην επίθεση.

Η Μπάγερν Μονάχου στον αντίποδα παρατάχθηκε με 4-2-3-1, τον Νόιερ κάτω από τα δοκάρια της, ενώ Κίμιχ, Μπόατενγκ, Αλάμπα και Ντέιβις κάλυψαν τα μετόπισθεν. Τιάγκο Αλκάνταρα και Γκορέτσκα ήταν στο κέντρο, με τον Κομάν δεξί «φτερό», τον Γκνάμπρι αριστερό, και τον Μίλερ πίσω από τον προωθημένο Λεβαντόφσκι.

Το ματς Από πλευράς ποιότητας και ευκαιριών, το πρώτο ημίχρονο του τελικού ήταν… χάρμα οφθαλμών. Όχι όμως και από πλευράς γκολ. Τόσο η Παρί, όσο και η Μπάγερν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, με τον Λεβαντόφσκι να έχει δοκάρι στη μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, αλλά και την Παρί να φτάνει τρεις φορές μια ανάσα από το γκολ.

Την πρώτη σε τετ α τετ του Νεϊμάρ, που το έβγαλε ο Νόιερ εντυπωσιακά, τη δεύτερη με σουτ μέσα από την περιοχή του Ντι Μαρία που έφυγε άουτ και την τρίτη με ανεπανάληπτη στιγμή για τον Εμπαπέ που μόνος στη μικρή περιοχή πλάσαρε πάνω στον Νόιερ. Ένα άκρως ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, που ναι μεν δεν είχε γκολ, πλην όμως είχε όμορφο ποδόσφαιρο, μπόλικη τακτική και ορισμένες εντυπωσιακές ενέργειες από τον… γαλαξία αστέρων που βρισκόταν στο γήπεδο.

Η Μπάγερν ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ψάχνοντας με υπομονή τη φάση που θα την έφερνε μπροστά στο σκορ. Τη βρήκε νωρίς. Στο 59’ ο Κίμιχ έβγαλε καταπληκτική «γλυκιά» σέντρα από τα δεξιά, βλέποντας τον Κομάν στο δεύτερο δοκάρι κι αυτός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς.

Με την ψυχολογία από το προβάδισμα, η Μπάγερν άγγιξε το δεύτερο γκολ λίγα λεπτά μετά. Σε μια πανομοιότυπη φάση, με σέντρα και πάλι για τον Κομάν, που μόνος στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε, αλλά ο Τιάγκο Σίλβα πρόλαβε και έδιωξε. Ο Τούχελ έβαλε Βεράτι και Ντράξλερ για να αλλάξει τη ροή του αγώνα και η Παρί άρχισε να βγάζει επιθετικότητα και να ξεπερνάει το… σοκ από το γκολ που δέχτηκε. Με τον Μαρκίνιος να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 70’ έπειτα από πάσα του Ντι Μαρία, αλλά τον Νόιερ να λέει και πάλι «όχι».

Από το 75′ και μετά το ματς… έσβησε. Η Μπάγερν το πήρε στον έλεγχό της, έκλεισε τις γραμμές, δεν άφησε χώρους στην Παρί που προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε. Και στο φινάλε είχε μείνει από δυνάμεις.

Το φινάλε βρήκε τους Γερμανούς να πανηγυρίζουν το 6ο τρόπαιο στην ιστορία τους δικαίως, αφού ομολογουμένως έπαιξαν το καλύτερο ποδόσφαιρο στην Ευρώπη. Και το πήραν με 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ (80’ Κουρζαβά), Ερέρα (72’ Ντράξλερ), Μαρκίνιος, Παρέδες (65’ Βεράτι), Ντι Μαρία (80’ Τσούπο Μοτίνγκ), Εμπαπέ, Νεϊμάρ.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (25΄ Ζίλε), Αλάμπα, Ντέιβις, Τιάγκο Αλκάνταρα, Γκορέτσκα, Κομάν (68’ Πέρισιτς), Μίλερ, Γκνάμπρι (68’ Κουτίνιο), Λεβαντόφσκι.

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία).